Jak możemy zwiększyć swoją zdolność kredytową przy zakupie mieszkania?

Aby zakupić mieszkanie na kredyt, musimy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że kluczowa jest nasza zdolność kredytowa. To właśnie ona decyduje o tym, czy otrzymamy kredyt, a jeżeli tak, to w jakiej będzie on wysokości.

Zdolnością kredytową określamy możliwość spłacenia zadłużenia – kapitału wraz z dodatkowymi kosztami w określonym czasie. Im nasza zdolność kredytowa jest wyższa, tym wyższy kredyt możemy otrzymać.

Na naszą zdolność kredytową składają się trzy czynniki:

  • nasze zarobki i inne wpływy, które uzyskujemy
  • koszty, które ponosimy co miesiąc
  • historia kredytowa, czyli spłacanie zobowiązań w przeszłości

Wtedy, gdy nasze zarobki będą wysokie, a koszty niskie, wtedy nasza zdolność kredytowa będzie wysoka i łatwiej otrzymamy wysoki kredyt mieszkaniowy. Jeśli jednak nasze koszty będą wysokie, wtedy zdolność będzie już obniżona.

Historia kredytowa jest również bardzo ważna – zapisywana jest ona między innymi w BIK oraz w innych bazach. Gdy w przeszłości nie spłacaliśmy pożyczek i kredytów w terminie, wtedy możemy nie otrzymać kredytu mieszkaniowego. Bank potraktuje nas jako nierzetelnego klienta.

Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Gdy nasza zdolność kredytowa nie jest wysoka, w takim przypadku możemy wykonać parę czynności, aby ją poprawić. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby zabrać się za poprawę zdolności kredytowej na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Przede wszystkim warto pomyśleć o zmniejszeniu kosztów. Możemy zrobić to poprzez wcześniejsze spłacenie posiadanych obecnie pożyczek i kredytów. Także warto zamknąć kartę kredytową oraz zlikwidować debety na koncie, ponieważ one również obniżają zdolność kredytową. Możemy też spróbować podwyższyć nasze wpływy, jeśli mamy taką właśnie sposobność.

Pamiętajmy o tym, że jeśli chodzi o ceny mieszkań Poznań i inne duże miasta są dość drogie. Właśnie dlatego musimy mieć zdolność kredytową na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku mniejszych miejscowości.