Ekologiczne tkaniny – co to właściwie znaczy?

Ekologiczne podejście do uprawy roślin i do produkcji z nich tkanin to już nie tylko moda, to także dbanie o zdrowie i środowisko naturalne oraz sposób na zapewnienie lepszego bytu dla nas i dla naszej planety. W obliczu aktualnych problemów z zanieczyszczeniem środowiska możemy udawać że nic się nie dzieje i że nas to nie dotyczy, albo bardzo świadomie poczynić konkretne kroki i z pełną odpowiedzialnością wybierać produkty odpowiadające ideom ekologii.

Przygnębiające statystyki.

Statystyki niestety nie napawają optymizmem i są bardzo rażące. Szacuje się, że co sekundę na wysypisku ląduje jedna wywrotka ubrań. Przemysł modowy nie daje dobrego przykładu, z tego źródła rocznie na wysypisko trafia ponad 90 milionów ton ubrań, w tym niezużytych tkanin. Bawełna, z której powstają te ubrania, produkowana jest w sposób przemysłowy, do jej uprawy używa się często pestycydów, które niszczą środowisko naturalne i negatywnie wpływają na zdrowie i życie ludzi.

Niestety, jest to obecnie najbardziej opłacalny sposób pozyskiwania bawełny na skalę przemysłową, z którego nieodpowiedzialni producenci czerpią ogromne zyski.

Plantacje certyfikowane ekologicznie – pewne źródło tkanin eko.

Ekologiczne pochodzenie tkaniny musi być poświadczone odpowiednim ekologicznym certyfikatem. Najbardziej znane to Global Organic Textile Standard i OEKO TEX. Ten sam wymóg dotyczy też nici. Jeżeli tkanina posiada taki lub podobny certyfikat, to znaczy że proces jej produkcji oraz sposób uprawy surowców, z których powstała, był w pełni kontrolowany przez międzynarodowe organizacje. Organizacje te stawiają naprawdę bardzo restrykcyjne wymogi wobec producentów i analizują bardzo wnikliwie cały proces dostaw. Te wszystkie działania dają pewność, że tkaniny pochodzą z pewnych źródeł, nie miały kontaktu z chemicznym wspomaganiem wzrostu surowców i pozostają w pełnej harmonii z naturą. Warto podkreślić też, że tkaniny ekologiczne mają właściwości antyalergiczne, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia nawet najmłodszych dzieci.

Tkaniny ekologiczne – czyli jakie?

Tkaniny ekologiczne wyróżnia przede wszystkim proces produkcji, w żaden sposób nie naruszający dobra planety. Uprawa zatem roślin winna być pozbawiona użycia pestycydów i środków ochrony roślin, których wzrost powinien przebiegać w sposób naturalny. 

Jakie tkaniny zaliczamy do tych ekologicznych?

Wełna z alpak.

Ten rodzaj wełny jest niemal kilkukrotnie trwalszy i cieplejszy od wełny owczej. Nie przepuszcza wody ani kurzu, nie zawiera lanoliny – co eliminuje potrzebę użycia substancji chemicznej w obróbce. Do tego jest przewiewny i świetnie pochłania wilgoć, niezwykle wolno nasiąka wodą. Miękkość i delikatność, zwłaszcza w przypadku niefarbowanej wełny, to jego cecha charakterystyczna. Co ciekawe, w naturze występuje ponad dwadzieścia kolorów tej wełny, co sprawia że bez potrzeby jej farbowania możemy przebierać w egzemplarzach.

Len. 

Len to zdecydowanie jedno z najstarszych włókien naturalnych. Wyróżnia się dużą wytrzymałością, jest nawet do trzech razy trwalszym materiałem niż bawełna. Doskonale sprawdza się w porze letniej, ponieważ jest lekką tkaniną i zapewnia idealną przewiewność. Ponadto, wykazuje działanie antyalergiczne i antybakteryjne.

Tkaniny konopne.

Większość zapewne słyszy o istnieniu takiego włókna po raz pierwszy, za granicami naszego kraju zdobywa coraz większą popularność ze względu na niskie wymagania co do uprawy, tym samym szybkość ich wzrostu nie musi być stymulowana przez stosowanie pestycydów. Nie bez znaczenia jest fakt, że uprawa tej rośliny bardzo korzystnie wpływa na żyzność gleby. Ubrania uszyte z tkaniny konopnej odznaczają się lekkością i są bardzo przyjemne w dotyku.

Piniatex.

Piniatex to świetny przykład wykorzystania resztek owoców do produkcji włókien. Obecnie stosowany już przez kilka sklepów sieciowych z odzieżą. Wytwarzany z resztek ananasów, co pozwala ominąć proces uprawy, nawadniania oraz użycia nawozów i środków dla zwalczania szkodników. Tkaniny tak powstałe odznaczają się miekkością i niezwykłą przewiewnością, a koszt ich powstania jest stosunkowo niewielki.

Bawełna ekologiczna.

Bawełna ekologiczna to świetna alternatywa dla bawełny uprawianej w sposób przemysłowy, a zatem z użyciem chemicznych środków ochrony roślin i pestycydów, warunkujących jej szybki wzrost. Tkaniny z włókna bawełny ekologicznej posiadają specjalne certyfikaty ekologiczne wydane przez międzynarodowe organizacje, które bardzo restrykcyjnie nadzorują proces uprawy i cały łańcuch dostaw surowców.

Przy wyborze tkanin niezwykle ważne jest sprawdzanie ich składu. Należy wybierać dobre gatunkowo materiały, których jakość potwierdzona jest przez producenta. Sklep Bawelna-Tkanina oferuje wyłącznie wysokogatunkowe materiały i gwarantuje świetny stosunek jakości do ceny.